aparat

دیدارهای خصوصی آیت‌الله رئیسی در لواسان

یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ در اتفاقی معنادار نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت المال با حضور دو وزیر دولت و دادستان کل کشور و سایر مسؤولان کشوری و انتظامی به جای تهران در لواسان تشکیل شد و قبل از آن آیت‌الله رئیسی در دیداری خصوصی به صحبت با نمایندگان مردمی و ائمه جمعه شمیرانات نشست.

پیش از ظهر یکشنبه آیت الله رئیسی در پی بازدید از مجتمع قضایی لواسانات در جلسه‌ خصوصی با نمایندگان مردمی شهرستان شمیرنات با حضور برخی از مسئولین و نمایندگان اقشار مختلف مردم شرکت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی امام جمعه لواسان در این جلسه اظهار داشت: در دیدار با آیت‌الله رئیسی اشاره شد که بخشی از مشکلات لواسان مرتبط با ساخت‌وسازهای عجیب و غیرمعقولی است که متاسفانه در کمیسیون ماده ۱۰۰ در شهرها و کمیسیون ماده ۹۹ روستاها افراط و تفریط وجود داشته و بحث رشوه نیز جریان دارد.

وی افزود: مشکل دیگر مطرح شده در حضور رئیس قوه قضاییه موضوع تبعیض اداره جهاد کشاورزی بود که با استناد به یک ماده قانونی منازل کوچک محلیان را تخریب و با استناد به یک ماده دیگر ویلاهای بزرگ را دست نخورده نگه داشته و صرفا جریمه مالی می‌شوند.

امام جمعه لواسان بیان داشت: موضوع دیگر مطرح شده زمین‌خواری، کوه‌خواری و تپه خواری در لواسان همانند تپه سرخه بود و موضوع دیگر تجاوز به حریم رودخانه بود که متاسفانه در این مورد نیز نسبت به بومیان سختگیری شده اما از کنار اصحاب زر و زور و از ما بهتران با لطافت عبور می‌کنند.

لواسانی گفت: موضوع دیگر مربوط به ساخت و سازها و تصرفات در حریم روستاها است که به طور مثال در روستای سینک ساختمانی ۱۵ طبقه و ۴ واحدی ساخته شده است که خلاف تمامی قوانین و مقررات است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دوره جدید قوه قضاییه ۲ اتفاق مطلوب رقم خورد که اولا عدالت به صورت جدی و ثانیا با اقتدار پیاده می‌شود و تزلزل و اضطرابی دیده نمی‌شود.

امام جمعه لواسان خاطرنشان کرد: امروز مردم در لواسان بسیار امیدوار شده و آماده هرگونه همکاری با دستگاه قضایی به خاطر این صلابت هستند.

لواسانی گفت: ما در کشور قوانین ناقص و غیرشفافی داریم که فسادزا است همانند قانون شوراها که متاسفانه چند سال بعد اعضای شورا باید بازداشت شوند و مثال بعدی مربوط به قانون شهرداری‌ها است که با توجه به سال تصویب یعنی ۱۳۳۴ کاملا ناکارآمد است.

لواسان رئیس شعبه قضایی جوان و انقلابی می‌خواهد
وی ادامه داد: بیش از ۴ سال است که پرچم عدالت و مبارزه با فساد و اشرافیت در لواسان بلند شده و با ورود قوه قضاییه این موضوع سرعت گرفته و از رئیس دستگاه قضا درخواست شد که لواسان در این حوزه به عنوان پایلوت قرار داده شود که آقای رئیسی نیز بر این موضوع تاکید داشتند و گفتند که تا ریشه‌کن کردن فساد از لواسان بیرون نخواهیم رفت.

امام جمعه لواسان عنوان داشت: موضوع دیگر مطرح شده در خصوص لزوم نگاه ویژه به حوزه قضایی لواسان بود که باید شعبه‌ای از دادگاه مفاسد اقتصادی در آن دیده شود و همچنین رئیس این حوزه قضایی باید یک جوان انقلابی، دغدغه‌مند و عاقل باشد.

لواسانی گفت: رئیس قوه قضاییه گفتند که دادگاه پرونده شهرداری و شورای شهر لواسان بهتر است که نه در دادگاه کارکنان دولت بلکه در دادگاه مفاسد اقتصادی برگزار شود.

وی تصریح کرد: ایشان تأکید کردند که قوه قضاییه در لواسان جدی است و باید با ریشه‌یابی این موضوعات و کمک متدین لواسان و پیاده‌سازی قانون این موضوعات حل شود.

ساختار الحاق روستاهای شمیرانات به شهرداری‌ها اصلاح شود
علیرضا لبافی رزمنده دفاع مقدس و نماینده مردم رودبار قصران و لواسانات در دیدار با آیت الله رئیسی اظهار داشت: از زمان شکل‌گیری ساختار غلط شکل‌گیری شوراهای اسلامی از زمان دولت اصلاحات، روستاهای رودبار قصران و لواسان از حوزه بخشداری خارج و بیرون از بافت آن در حوزه شهرداری قرار گرفت که منجر به اوج‌گیری معضل ساخت و ساز غیرمجاز شد.

وی از رئیس دستگاه قضایی درخواست کرد: روستاهای این مناطق به سوابق قدیم خود و حوزه استحفاظی بخشداری بازگردد و ساختار مشکلات ما در حوزه شهرستان و استان حل نمی‌شود و بایستی به صورت کشوری ساختار قوانین مقننه و اجراییه اصلاح شود.

نماینده مردم رودبار قصران و لواسانات بیان داشت: متاسفانه رسانه‌ها نیز سوژه‌های مثبت و منفی را در منطقه ما انجام می‌دهند که در هر صورت بازتاب منفی برای این منطقه دارد.
لبافی گفت: روستاهای لواسانات و رودبار قصران متاسفانه بن بست و معابر باریک است و با نشان دادن مناطق گردشگری فضای موجود جوابگوی این حجم از سفر و گردشگر در تعطیلات نیست که مشکلات زیادی را به تبع دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حوزه اخلاقی نیز مشکلاتی وجود دارد و افرادی که از بیرون به این منطقه می‌‌آیند بعضا شئونات اسلامی و قانونی را رعایت نمی‌کنند که برای امنیت مردم محلی نیز مشکل ساز است.

شمیرانات حیاط خلوت مافیای مواد مخدر منطقه شده است
حجت الاسلام سید مجتبی حسنی، امام جمعه رودبار قصران در این دیدار اظهار داشت: تخلفات و مسائل در منطقه شمیرانات عمدتا از جنس تعدی به منابع طبیعی است.

وی افزود: عمدتا تخلفاتی از قبیل تعدی به منابع طبیعی، ‌ساخت و سازهای غیرمجار و تجاوز به حریم رودخانه، شهر و روستا را شامل می‌شوند که باید در خصوص قوانین مربوط به این حوزه‌ها بازنگری جدی صورت گیرد.

حسنی بخش دیگر مباحث را خصوص تخلفات فرهنگی و فسادهای اخلاقی عنوان کرد و گفت: که متاسفانه به خاطر وجود جاذبه‌های طبیعی و خوبی آب و هوا در منطقه وجود دارد.

امام جمعه رودبار قصران در ادامه با اشاره به مسئله مافیای مواد مخدر در منطقه، بیان کرد: مافیای مواد مخدر منطقه شمیرانات را حیاط خلوت خود قرار داده‌اند و به شکل سازمانی کارهای مجرمانه خود را پیش می‌برند که این مسئله نیز در جلسه خدمت رئیس قوه قضائیه مطرح شد.

امام جمعه رودبار قصران در پایان با بیان لزوم تداوم ارتباط قوه قضائیه با ائمه جمعه شمیرانات، بیان داشت: درخواست ما از قوه قضاییه ورود مقتدرانه نسبت به برخورد با مفسدین است و آیت الله رئیسی نیز تاکید کردند که همه مشکلات قابل حل است و انشالله اقدامات قوه قضائیه در این خصوص حتما ریل‌گذاری خواهد شد و ایشان و قوه قضائیه در صدد رفع این مشکلات هستند.

گلایه همسر شهید از وضعیت نامناسب فرهنگی لواسان و رودبارقصران
اعظم اسفندیاری، همسر سردار شهید کمال شیرخانی، نیز در این جلسه به بیان برخی از مشکلات فرهنگی اجتماعی منطقه پرداخت. وی گفت: با توجه به اینکه منطقه شمیرانات توریستی بوده و از آب و هوای خوبی برخوردار است آسیب‌های فرهنگی زیادی منطقه را تهدید می‌کند تاکید داشتیم که هم قوه قضائیه و هم نیروی انتظامی در این خصوص به صورت جدی ورود داشته باشند.

اسفندیاری با بیان اینکه مهاجرت و ساخت و سازهای گسترده متمولین سبب شده است که مردم بومی منطقه در حاشیه قرار بگیرند، گفت: داستان منطقه شمیرانات شبیه داستان فلسطین و اسرائیل شده است، برخی با قدرت و پول خود به این منطقه آمدند و در اینجا ساکن شدند در حالی که بومیان این منطقه اجازه ساخت و ساز ندارند. که این مسئله نیز مورد تاکید ائمه جمعه نیز قرار گرفت.

وی در ادامه به وضعیت بغرنج فرهنگی منطقه شمیرانات اشاره کرد و اظهار کرد: مدت‌هاست بی‌بندوباری در منطقه بیداد می‌کند و وضع فرهنگی شمیرانات در حال حاضر وحشتناک است.

متاسفانه امکان انتقاد و اعتراض نیز وجود ندارد چون اغلب کسانی که به اینجا می‌آیند، بسیار پولدار هستند و بومیان که اکثریت اصیل و مذهبی هستند در اقلیت قرار گرفته‌اند.

همسر شهید شیرخانی، در پایان گفت: ریاست قوه قضائیه نیز با قبول وجود مشکلات وعده کردند که حتما این مسائل و مشکلات را پیگیری خواهند کرد.

رئیسی مسؤولان بلند‌پایه دو قوه را به شمیران کشاند
آیت الله رئیسی در نشست شورای عالی حفظ حقوق بیت المال که پس از دیدار خصوصی ایشان و بازدید سرزده از حوزه قضایی لواسان اتفاق افتاد در مباحثی به این جلسه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مردم منطقه لواسان دغدغه درست و بحقی دارند، افزود: دغدغه این است که این منطقه خوش آب و هوا متعلق به همه مردم است و باید منافع آن برای همه مردم باشد و اختصاصی کردن منطقه بوسیله یک عده خاص، آن هم با تخلف از قوانین و مقررات و زیر پا گذاشتن نظامات معماری و شهرسازی  مجاز نیست.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر کسانی بخواهند در هر منطقه‌ای از مناطق خوش آب و هوا حضور پیدا کرده و از آب و هوای خوب استفاده کنند، باید به قوانین و مقررات، حریم شهر و روستا و به چارچوب‌های ساخت و ساز احترام بگذارند.

آیت الله رییسی ادامه داد: ساخت و ساز به هر شکل در مناطق خوش آب و هوای دنیا وجود دارد؛ اما ضابطه مند است و چارچوب دارد و نظامات مهندسی و معماری در نوع ساخت و سازها حاکم است.

رئیسی: موضوع لواسان را رها نمی‌کنیم
رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در برخورد با زمین خواری در منطقه لواسانات گفت: چند حکمی که در منطقه لواسان در زمینه مقابله با تعدی به اراضی ملی و منابع طبیعی صادر شده است، به معنای آغاز قضیه است و ما موضوع لواسان را رها نمی‌کنیم و در پیگیری این موضوع، بنیانی را بنا می‌نهیم که مسئولین بعد از ما نیز موضوع تخلفات مرتبط با اراضی را در لواسان پیگیری کنند.

رییس قوه قضاییه امروز به منطقه لواسانات تهران رفت و ضمن شرکت در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال، بازدید سرزده‌ای هم از مجتمع قضایی شهرستان لواسانات داشت و به گفت‌وگوی رو در رو با مردم و کارکنان پرداخت.

در این بازدید از پیش اعلام نشده رییس قوه قضائیه از نزدیک در جریان برخی مشکلات مردم قرار گرفت و دستوراتی را در این خصوص صادر کرد.

آیت‌الله رییسی از اولین روز‌های مسئولیت خود در عدلیه، هیاتی قضایی را مسئول رسیدگی به وضعیت محدوده خوش و آب هوای لواسانات تهران کرد تا مبادا این منطقه در پیش چشم مردم تهران و ایران به نمادی از تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی تبدیل شود. جلوگیری از تخلفات در برخی شهرک‌های خاص از نتایج همین پیگیری‌ها بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *